Depresja u dziecka: jak ją rozpoznać?

Depresja to stan długotrwale obniżonego nastroju, a także wiele innych objawów somatycznych i psychicznych. Zazwyczaj depresja kojarzy nam się z osobami dorosłymi, często mocno doświadczonymi przez życie. Niestety, przypadłość ta dotyczy też dzieci. Dzięki coraz lepszym możliwościom diagnostycznym z roku na rok jest ona coraz lepiej rozpoznawalna. Przyczyny depresji mogą być różne, nie da się wskazać jednej, zazwyczaj wpływ na powstawanie stanów depresyjnych ma wiele czynników.

REKLAMA:

Skala problemu

Jak wiele dzieci i młodzieży cierpi na depresję? Obecnie depresja diagnozowana jest u 2% dzieci i 8% nastolatków, choć szacuje się, że może ona dotykać nawet około 20% młodzieży. Depresja może pojawić się nawet u kilkuletnich dzieci.
Objawy depresji u dzieci i nastolatków. Pierwsze oznaki depresji różnią się w zależności od wieku. Zatem dzieci nie zawsze wykazują objawy typowe dla dorosłych. Jakie są objawy depresji u dzieci? Przede wszystkim może dojść do utraty apetytu lub wręcz przeciwnie.

Poza tym pojawiają się takie symptomy jak zaburzenia snu, problemy z koncentracją, obniżone poczucie własnej wartości czy ciągłym poczuciem smutku. Oprócz tego dochodzą objawy somatyczne, takie jak nudności czy bóle brzucha. Alarmującym sygnałem może być też nagła zmiana zachowania, utrata zainteresowania dotychczasowym hobby, a także zmiana dotychczasowej aktywności fizycznej. Dotyczy to zarówno nagłego pobudzenia dziecka jak i kompletny spadek energii.

Jak pomóc dziecku z depresją?

Jedną z najważniejszych rzeczy w leczeniu depresji, zarówno u dziecka jak i dorosłych, jest wsparcie otoczenia. Dziecko powinno czuć, że mimo swojej beznadziejnej (w swojej opinii) sytuacji nie jest pozostawione samo. Obserwując niepokojące objawy powinniśmy udać się z dzieckiem do poradni psychologicznej, aby uzyskać profesjonalną diagnozę i móc jak najszybciej rozpocząć terapię. Zazwyczaj stosuje się trzy rodzaje terapii: indywidualną, grupową i rodzinną. Ważna jest także psychoedukacja, podczas której rodzice i dziecko zdobywają wiedze na temat depresji oraz poznają metody postępowania w sytuacjach kryzysowych. W cięższych przypadkach terapia u psychologa powinna być wsparta leczeniem farmakologicznym.